Tytuł: Mordercza układanka
Autor: Paul Britton
Tytuł oryginalny: Picking Up The Pieces
Tłumaczenie: Jacek Konieczny
Wydawnictwo: Znak Literanova 2019
Kategoria: kryminalistyka / psychologia
Ilość stron:522
Moja ocena: 9/10

Młodzi ludzie, szczególnie kobiety, często słyszą uwagi rodziców o niestosownym, prowokującym sposobie ubierania się. Znacznie rzadziej ktoś mówi o nieodpowiedzialnym, luzackim zachowaniu się.

Wszyscy sądzimy, że ofiarami brutalnych przestępców padają inni ludzie, że nas to nie dotyczy

Nie jest prawdą stwierdzenie, że tylko prostytutki i geje są narażeni na atak psychopaty. Osobnik obdarzony chorą wyobraźnią może snuć swoje erotyczne fantazje widząc nawet kobietę wyglądającą tak, jakby ubierała ją własna babcia. Niekiedy zbytnie udawanie otwartości i serdeczności może być sygnałem dla stalkera, który będzie oczekiwał okazywania mu silniejszych uczuć. O zaskakująco różnych typach erotomanów opowiedział w swojej książce "Mordercza układanka" psycholog Paul Britton.

W czasie swojej praktyki psychoterapeuty i profilera Britton miał do czynienia z ludźmi okaleczonymi emocjonalnie w okresie dzieciństwa. Naturalną trudnością jest brak możliwości poradzenie sobie z traumą skrzywdzonego dziecka. Dobrze, jeśli te nieleczone fobie zniweluje szczęśliwy związek partnerski. Gorzej dzieje się, kiedy ktoś odczuwa potrzebę dominacji zarówno seksualnej, jak i emocjonalnej. 

Autor opowiedział o wielu zbrodniarzach i ich szokujących czynach. Niektórzy z nich przypominali reżyserów aranżujących scenę zakończoną śmiercią. Przygotowywali swego rodzaju plan sytuacyjny. Pragnęli rozgłosu. Niestety fatalne w skutkach jest traktowanie przez nich niektórych powieści jako instruktażu.

Wiedziałem, że sam morderca postrzegał siebie inaczej: jako antybohatera. Chciał, żeby policjanci widzieli w nim godnego przeciwnika; przestępcę geniusza zasługującego na ich zawodowy szacunek  

Autor napisał również o człowieku, który na zlecenie bił i torturował ludzi, żeby ich "naprostować" na zlecenie szefa. W czasie przerw między zleceniami opłakiwał razem z mamą stłuczony wazon. Britton przytoczył przykład dziewczyny opętanej przez diabła, którą zafascynowały seanse spirytystyczne. Mężczyzna traktowany przez rodziców jako nieudacznik
w urojeniach przemieniał się w zwierzę.


W tej książce znalazłem również bardzo pozytywny pomysł oczyszczenia własnego umysłu metodą "pustego krzesła", na którym powinna siedzieć i rozmawiać z zainteresowanym osoba odpowiedzialna za krzywdy moralne.


Paul Britton napisał bardzo wartościową książkę - ostrzeżenie, którą koniecznie trzeba przeczytać. Opisy zbrodni proponuję potraktować jako wstrząsające ilustracje. Autor napisał o swojej pracy: "Przechadzałem się po umysłach sprawców". Otwierał drzwi ich umysłów często pozornie zamkniętych na głucho. Mnie otworzył na problem, który mylnie wydaje się tylko sensacją z pierwszych stron gazet.


Za egzemplarz bardzo dziękuję Wydawnictwu Znak Literanova

Polecam również:
https://krainslowa.blogspot.com/2019/01/tytu-sprawa-dla-koronera.html


10 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawa propozycja czytelnicza. 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Umysł ludzki jest sferą poznawaną i wciąż nie do końca zrozumianą. Jestem zaskoczony tą lekturą, która zaskoczyła mnie głębią przemyśleń. Ciekawi mnie, jak Ty ją kiedyś odbierzesz. Bardzo dziękuję Ci za komentarz i pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  2. To może być bardzo satysfakcjonująca lektura:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Domysły i fantazje potrafią spaczyć punkt widzenia odbiorców. Z niektórymi stwierdzeniami Brittona nie do końca zgadzam się, ale nie miałem bezpośredniego kontaktu z ludźmi posiadającymi trudną osobowość. Polecam Ci gorąco tę książkę, która mnie "wbiła w fotel". Dziękuję Ci bardzo za komentarz i pozdrawiam ciepło :)

      Usuń
    2. Interesuje mnie psychologia i mam nadzieję, że dowiem się z tej publikacji o wielu ciekawych rzeczach. Pozdrawiam:)

      Usuń
    3. Gdyby nie fakt, że ta książka oparta jest na faktach, w niektóre historie nie uwierzyłbym. Po prostu mój świat jest bardzo spokojny. Pozdrawiam :)

      Usuń
  3. Odpowiedzi
    1. Wiele osób wysyła "mylące sygnały", nie przewidując ich następstw. Układanka emocji zadziwia swoim efektem nawet wtedy, kiedy niektóre jej elementy pozornie niepasują do całości. Umysł przypomina zamknięte drzwi i potrzeba perfekcyjnie dobranego klucza, aby je otworzyć. Dziękuję bardzo za komentarz i pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  4. Brzmi bardzo intrygująco. Może być ciekawe

    Pozdrawiam
    https://subjektiv-buch.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest bardzo ciekawie tak, jak ciekawe są sekrety umysłów nie tylko przestępców, ale i ofiar. Autor metodą powolnych kroków zmierzał do wyjaśnienia sekretów swoich rozmówców. Nie raz czuł się zagrożony. Ja czułem się cały czas zaintrygowany wydarzeniami wspominanymi przez tego psychologa i profilera. Z pełnym przekonaniem zachęcam do lektury tej książki i pozdrawiam ciepło :)

      Usuń

PRAWA AUTORSKIE
Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Prawo autorskie działa automatycznie – ochrona praw autorskich rozpoczyna się z chwilą ustalenia utworu, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek formalności przez jego twórcę. Utwór nie musi przy tym być skończony. Wszystkie teksty i zdjęcia zamieszczone na blogu są moją własnością – chyba, że na końcu postu zaznaczono inaczej. Zabraniam kopiowania ich i rozpowszechniania w sposób inny niż poprzez dzielenie się adresem niniejszego bloga.