Przejdź do głównej zawartości
Tytuł: Pierwsza osoba
Autor: Richard Flanagan
Tytuł oryginału: The First Person

Tłumaczenie: Maciej Świerkocki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie 2019
Kategoria: powieść obyczajowa
Ilość stron: 449
Moja ocena: 6/10

Słowa, słowa, słowa. Wypowiedziane w różnych sytuacjach mogą być wzniosłe, kłamliwe, wykrzyczane w cierpieniu, raniące.Przelane na papier lub zapisane w pliku stają się wyrazami. Mogą w pięknym poetyckim stylu oddać emocje. Niestety bywają też tak sypkie, jak piasek przelatujący między palcami. Wierzę, że trudno je zebrać w odpowiedniej ilości wystarczającej do napisania biografii. Trudniej jest pisać o osobie oszusta, kłamcy, kryminalisty. Kif Kehlmann czuł się każdego dnia osaczony i oblepiony śluzem, który trudno było zmyć z ciała, ale nie z duszy.

Świat zaczyna się od słowa tak. Piekło też

Rozumiem niemoc twórczą człowieka zdesperowanego, który liczy na swój talent. Chociaż jest przecież tyle zawodów zaczynających się na literę "P", które pozwalają utrzymać siebie i rodzinę. Nie akceptuję egoizmu, malkontenctwa i fascynacji zabijaniem, krwią. W tej powieści ghost writer zdecydował się na faustowski układ za pieniądze.

To sukces tworzy życie, ktorego potrzebuje jako wytłumaczenia.

Przyznaję, że do tej książki podszedłem subiektywnie w uznaniu talentu Richarda Flanagana. Doceniam umiejętności pisarskie autora "Pierwszej osoby", bo przecież nie wszystkich bohaterów trzeba polubić. Tworzenie "na siłę" powieści można porównać z bardzo trudnym porodem. W tej powieści znalazłem wzruszające, intymne sceny, ale też obrazy jak z sennego koszmaru.


Niestety ta powieść jest trochę męcząca i nużąca uparcie powtarzającymi się podobnymi scenami. Jest po prostu trudna w odbiorze. Jestem nią rozczarowany.

Za egzemplarz dziękuję bardzo Wydawnictwu Literackiemu

Może zainteresują Was:
https://krainslowa.blogspot.com/2018/03/tytu-nieznana-terrorystka-autor-richard.html
Komentarze

 1. Dziękuję za Twoją opinię. Teraz wiem, że nie chcę tracić czasu na tę publikację. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tej książce jest poruszona tematyka nonsensu działań wymuszonych potrzebami finansowymi. W obecnych czasach jest to problem do rozwiązania innymi sposobami. Bardzo dziękuję Ci za komentarz i pozdrawiam ciepło :)

   Usuń
 2. Skoro Ciebie rozczarowała, to ja, nie będę po nią sięgać. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z trudem przebrnąłem przez tę książkę. Chciałem poznać zakończenie niestety przewidywalne, jak się okazało. Gdybym nie był zobowiązany napisaniem tej recenzji, odłożyłbym ją na półkę pozycji zbędnych. Bardzo dziękuję Ci za komentarz i pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 3. O, widzi Pan. To mam nosa, żeby nie sięgać po tę książkę, już nie recenzencko. Ja jestem zachwycona Flanaganem w wersji dawniejszej. On świetnie ukazuje tarcie pomiędzy sztuką a okrucieństwami życia i jest znakomity, gdy opisuje przodków Australii i dawne czasy, ale jest słabszy w historiach współczesnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niedawno przeczytałem "Klaśnięcie jednej dłoni", a wcześniej "Nieznaną terrorystkę". Pierwsza pozycja mnie zachwyciła, druga jest pozycją jaknajbardziej współczesną, świetnie napisaną powieścią. Plusem "Pierwszej osoby" jest właśnie nawiązanie do sztuki i pieękne literackie porównania. Naturalnie dla tego autora jest ona napisana bradzo ładnym językiem. Niestety to za mało jak dla mnie. Oczekiwałem znacznie więcej. Bardzo dzękuje Ci za komentarz i pozdrawiam ciepło :)

   Usuń
 4. O autorze słyszałam wiele dobrego, jednak szkoda, że ta książka mu nie wyszła. Czy poleca Pan inne książki, od których warto zacząć przygodę z taką twórczością? Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na początek proponuję "Klaśnięcie jednej dłoni ". To rewelacyjna powieść o powrotach, którym nie szkodzą wspomnienie. Jeśli korzysta Pani z Facebooka, to moją recenzję znajdzie Pani na stronie Między słowami @innewatki . Bardzo dziękuję za komentarz i pozdrawiam ciepło 😊

   Usuń
 5. Nienawidzę nudnych powieści. Sama ostatnio na taką trafiłam i niestety, ale nie udało mi się jej przeczytać i ją rzuciłam w kąt.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta książka nie tyle nudna, co raczej męcząca ilością powtórzen podobnych scen. Nawet finał jest przewidywalny. Czasami autor niestety potrafi zaskoczyć negatywnie. Po bardzo długim czasie wróciłem do klasycznego autora thrillerow i po ok. 100 stronach stwierdziłem, że ktoś próbował ze mnie zakpić. Bardzo dziękuję za komentarz i pozdrawiam ciepło ☺📚

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

PRAWA AUTORSKIE
Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Prawo autorskie działa automatycznie – ochrona praw autorskich rozpoczyna się z chwilą ustalenia utworu, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek formalności przez jego twórcę. Utwór nie musi przy tym być skończony. Wszystkie teksty i zdjęcia zamieszczone na blogu są moją własnością – chyba, że na końcu postu zaznaczono inaczej. Zabraniam kopiowania ich i rozpowszechniania w sposób inny niż poprzez dzielenie się adresem niniejszego bloga.

Popularne posty z tego bloga

Tytuł: Coraz mniej olśnień.
Autor: Ałbena Grabowska
Wydawnictwo: Zwierciadło 2015
Kategoria: powieść obyczajowa
Liczba stron: 293
Moja ocena: 6/10

Piękna jesień za oknem, a ja czytam kolejną książkę. Słońce zdaje się mówić: Chłopie, wstań i idź na spacer. Posłuszny głosowi rozsądku, spaceruję i spotykam ciekawe postacie.Przed zdewastowaną, opuszczoną kamienicą z pustymi oknami stoi kobieta z aparatem fotograficznym na szyi i notatnikiem w ręce. Jej twarz już gdzieś widywałem... Tak, to jest ta znana dziennikarka. Przez jezdnię szybkim krokiem przechodzi kobieta, która chyba stara się pozostać niezauważona. Na wprost niej idzie powoli inna, elegancka kobieta. Przed wystawą księgarni stoi piękna, niewidoma dziewczyna. Ciekawe, dlaczego akurat tam? Poszedłem i ja zobaczyć, co tam jest tak ciekawego. "Cora mniej olśnień" Ałbeny Grabowskiej.

Ta dziennikarką jest Maria, która tropiła afery tak skutecznie, że aż przyczyniła się do tragedii. "Ona jest osobą, ktora nie przyjmuje kleski…
Tytuł: Powoli. Jak żyć we własnym rytmie.
Autor: Brooke McAlary
Tytuł oryginalny: Slow. Live Life simply
Tłumaczenie:Dorota Malina
Wydwniactwo: Wydawnictwo
Literackie 2018
Kategoria: poradnik
Liczba stron: 262
Moja ocena: 8/10

- Już tak późno, a jeszcze nie zrobiłam...
- Jutro mija termin, a ja nie
  skończyłem projektu...
- Nie wiecie, gdzie jest ta szkatułka od
  Babci?
- Czy my musimy tak się spieszyć? 

STOP!!! Zacznijmy żyć "Powoli". Pani Brooke McAlary proponuje postepowanie małymi krokami.

Strest rekacja naszego organizmu na pośpieszną próbę ogarnięcia rzeczywistości. Zadajmy sobie pytanie: Dlaczego? Co robimy źle?


Czemu się tak trudzisz, żeby zwolnić tempo
i uprościć swoje życie?

Wszelkie próby zmian mają szanse powodzenia, jeśli będziemy pokonywać nasze opory i zaczniemy od uporządkowania naszego zycia
i domu. Otaczają nas sentymentalne drobiazgi, rzeczy kupowane zgodnie z modą i panującymi trendami.
Ludzie są jak gąbki, których pory wypełniają się każdego dnia informacjami. Spowalni…
Tytuł: Outsider
Autor: Stephen King
Tłumaczenie: Tomasz Wilusz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 2018
Kategoria: kryminał
Ilość stron: 639
Moja ocena: 9/10

Gdziekolwiek jesteśmy i cokolwiek robimy, zawsze ktoś może nas zobaczyć. Nawet wtedy,kiedy wydaje się nam, że nie przyciągamy uwagi.

Tak było również w niewielkim mieście, gdzie wyjątkowo brutalnie został zamordowany chłopiec. Wtedy wszyscy świadkowie bez wahania rozpoznali podejrzanego człowieka. Prawie nikt nie wierzył w jego uczciwość. Dowody wydawały się jednoznaczne. Poszlakowe śledztwo jest jak owoc ładny z zewnątrz, którego środek może okazać się zepsuty i gąbczasty.


"Młyny sprawiedliwości mielą powoli, ale dokładnie i miękko"
Żal, cierpienie, tęsknota i szok są tak silne, że pociągają za sobą kolejną tragedię, śmierć.
"Smutek jest zaraźliwy; gniew także" 
"Outsider" Stephena Kinga to kryminał szybko zmieniający się w horror. Czy równie szybko może zmienić się natura ludzka? W tej powieści wręcz wyczuwalna jes…