Przejdź do głównej zawartości
Tytuł: Zastrzyk śmierci
Autorka: Małgorzata Rogala
Wydawnictwo: Czwarta Strona 2017
Kategoria: kryminał
Ilość stron: 344
Moja ocena: 9/10

Zabrałem dziś ze sobą do kawiarni książkę, o której chcę Wam napisać. Obok laptopa stoi filiżanka aromatycznej kawy i efektownie przygotowany smaczny deser.Kilka lat temu nie relaksowałbym się w tak przyjemny sposób. Szukałem pracy i z nadzieją wertowałem ogłoszenia pracodawców. Nie wszyscy są
i byli uczciwi, bo przecież każdy dba o swoje interesy. Kiedyś byłoby nie do pomyślenia zatudnienie pracownika bez konkretnej umowy.


Z takimi problemami borykała się Pola, bohater kryminału "Zastrzyk śmierci", napisanego przez Małgorzatę Rogalę. Jeśli nic się w życiu nie układa, to może warto poznać jakąś wróżbę... Karty nie ułożą się w formie poradnika, ale symbole na nich umieszczone mogą nieźle namieszać w głowie. Interpretacja bywa dowolna i nie zawsze trafna. Ich symbole pomagają nam skontaktować się z podświadomością, ale decyzje należą do nas. Realne życie okazuje się bardziej bolesne, kiedy na przykład trzeba skorzystać z "urzędu bezrobocia". Na obraz codzienności czasem nakładają się wspomnienia i w tym tkwi sedno problemu, żeby oddzielić współczesność od przeszłości.Kiedy w tej powieści zaczęły się pojawiać kolejne ofiary "egzekucji", zacząłem się zastanawiać nad niebanalnym pomysłem Autorki. Pani Rogala w swoich powieściach porusza ważne tematy z życia codziennego. Stąd wzięło się moje moje przekonanie, że wkrótce poznam właściwą przyczynę zbrodni. Nie zawiodłem się. Wątki w tej książce splatają się bardzo ciekawie, jak nici w koronkowej serwecie leżącej na kawiarnianym stoliku. "Zastrzyk śmierci" tylko wydaje się "humanitarny", a ta powieść odsłania oblicza uśponego sumienia
i potrzeby naprawienia błędu. Ludzkie życie nie jest kartą, którą możemy odrzcić lub uznać za nieistotną.


Gorąco polecam te powieść, która potwierdza wybitnee umiejętności Autorki. Życie toczące sie za oknami naszego domu jest ważniejsze dla mnie niż rwetes na nowojorskiej ulicy. Pani Małgorzato, dziękuję za tak zajmującą książkę.

Polecam również:
https://krainslowa.blogspot.com/2018/05/tytu-dobra-matka-autor-magorzata-rogala.htmlKomentarze

 1. Genialna recenzja, która skłoni wielu czytelników do przeczytania tejże książki. Książki, która jest intrygująca i bardzo wciągająca, a pomysł na fabułę- świetny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Starałem się jedynie zasygnalizować tematykę dominującą w tej powieści. Bohaterowie ożywiający tę opowieść łączą ze sobą kluczowe wątki, które tworzą złożony obraz społeczeństwa. Mistrzostwo Pani Rogali świadczy o Jej wrażliwości i oryginalności. Bardzo dziękuję za ciepłe słowa, komentarz i pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. Bardzo interesująca pozycja, lubię takie klimaty... Pozdrawiam
  Osobliwe Delirium

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brutalny świat prozaicznych problemów nie pozostawia złudzeń. Nie ma złotego środka na ich rozwiązanie, ale są ludzie realnie postrzegający świat. Głos rozsądku bywa uśpiony. Perfidia mordercy zaskakuje swoją nieprzewidywalnością. Czasem potrzebny jest czas na refleksję na filiżanką kawy. Bardzo dziękuję za komentarz i pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 3. Twórczość tej autorki jeszcze przede mną. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każda powieść tej autorki porusza do głębi. Realizm życia codziennego nabiera dramatyzmu w obliczu pozornie zwykłych problemów, które wymagają hartu ducha. Warto wsłuchać się w dobre rady przyjaciół, a mniej ulegać sugestii symboli. Planuję lekturę innych powieści Pani Rogali, ale w moim życiu wszystko ma swój czas. Jestem przekonany, że ta książka bardzo Cię zainteresuje. Bardzo dziękuję Ci za komentarz i pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że zainteresowałem Cię tą propozycją. Ta powieść jest szczególna, bo łączy
   w sobie wątki szaro-codzienne i te oparte na wspomnieniach nie zawsze dobrych. Nie wierzę we wróżby, ale symbole zawsze mnie fascynowały. Łatwo jest spotykać ludzi, którzy są pozornie wymarzeni. Bardzo dziękuję za komentarz i pozdrawiam ciepło :)

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. Ta powieść zaczyna się jak zwyczajne życie w ustroju, który okazał się nie być słodko radosnym, jak zapewniała znana aktorka. Finał powieści to niezwykle ciekawy kryminał. W międzyczasie fabuła toczy się szybko, ciekawie i realistycznie. Polecam tę kolejną książkę Pani Rogali, która zapewne Cię zainteresuje. Bardzo dziękuje za komentarz i pozdrawiam ciepło :)

   Usuń

Prześlij komentarz

PRAWA AUTORSKIE
Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Prawo autorskie działa automatycznie – ochrona praw autorskich rozpoczyna się z chwilą ustalenia utworu, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek formalności przez jego twórcę. Utwór nie musi przy tym być skończony. Wszystkie teksty i zdjęcia zamieszczone na blogu są moją własnością – chyba, że na końcu postu zaznaczono inaczej. Zabraniam kopiowania ich i rozpowszechniania w sposób inny niż poprzez dzielenie się adresem niniejszego bloga.

Popularne posty z tego bloga

Tytuł: Manhattan Beach
Autor: Jennifer Egan
Tłumaczenie: Anna Gralak
Wydawnictwo :Znak Literanova 2018
Kategoria: Beletrystyka
Ilość stron: 588
Moja ocena: 10/10


Tak trudno oderwać wzrok od morza. Bywa groźne, uspokajające, obiecujące sukces, magiczne. Co to za miejsce, gdzie cisza współgra z szumem morza i krzykiem ptaków? „Manhattan Beach”

Zapatrzona w nie piękna dziewczyna na wózku inwalidzkim jest niesamowita tak, jak jej myśli. Pozornie niezrozumiałe, cicho wypowiadane słowa: Kimjesem Cotozasyłowiek Tata, płyną z serca. Czy podobnie, jak Annie, dokucza jej tęsknota za ojcem, który nagle pewnego dnia wyszedł i nie wrócił do tej pory. Taki dziwny – kochający, ale nie chciał pomagać w opiece nad córką. Nie chciał współczucia, a może wstydził się z powodu ułomności Lydii. To wszystko go przerosło, czy po prostu był słaby i stchórzył?

Anna jest osobą, która podejmuje każdy wysiłek i wyzwanie. Dla niej nie ma nic niemożliwego do zrealizowania. Zapragnęła zostać nurkiem i to osiągnęła, bo chciał…
Tytuł: Coraz mniej olśnień.
Autor: Ałbena Grabowska
Wydawnictwo: Zwierciadło 2015
Kategoria: powieść obyczajowa
Liczba stron: 293
Moja ocena: 6/10

Piękna jesień za oknem, a ja czytam kolejną książkę. Słońce zdaje się mówić: Chłopie, wstań i idź na spacer. Posłuszny głosowi rozsądku, spaceruję i spotykam ciekawe postacie.Przed zdewastowaną, opuszczoną kamienicą z pustymi oknami stoi kobieta z aparatem fotograficznym na szyi i notatnikiem w ręce. Jej twarz już gdzieś widywałem... Tak, to jest ta znana dziennikarka. Przez jezdnię szybkim krokiem przechodzi kobieta, która chyba stara się pozostać niezauważona. Na wprost niej idzie powoli inna, elegancka kobieta. Przed wystawą księgarni stoi piękna, niewidoma dziewczyna. Ciekawe, dlaczego akurat tam? Poszedłem i ja zobaczyć, co tam jest tak ciekawego. "Cora mniej olśnień" Ałbeny Grabowskiej.

Ta dziennikarką jest Maria, która tropiła afery tak skutecznie, że aż przyczyniła się do tragedii. "Ona jest osobą, ktora nie przyjmuje kleski…
Tytuł: Powoli. Jak żyć we własnym rytmie.
Autor: Brooke McAlary
Tytuł oryginalny: Slow. Live Life simply
Tłumaczenie:Dorota Malina
Wydwniactwo: Wydawnictwo
Literackie 2018
Kategoria: poradnik
Liczba stron: 262
Moja ocena: 8/10

- Już tak późno, a jeszcze nie zrobiłam...
- Jutro mija termin, a ja nie
  skończyłem projektu...
- Nie wiecie, gdzie jest ta szkatułka od
  Babci?
- Czy my musimy tak się spieszyć? 

STOP!!! Zacznijmy żyć "Powoli". Pani Brooke McAlary proponuje postepowanie małymi krokami.

Strest rekacja naszego organizmu na pośpieszną próbę ogarnięcia rzeczywistości. Zadajmy sobie pytanie: Dlaczego? Co robimy źle?


Czemu się tak trudzisz, żeby zwolnić tempo
i uprościć swoje życie?

Wszelkie próby zmian mają szanse powodzenia, jeśli będziemy pokonywać nasze opory i zaczniemy od uporządkowania naszego zycia
i domu. Otaczają nas sentymentalne drobiazgi, rzeczy kupowane zgodnie z modą i panującymi trendami.
Ludzie są jak gąbki, których pory wypełniają się każdego dnia informacjami. Spowalni…