Wielki skok, Daniel Silva

Tytuł: Wielki skok.
Autor: Daniel Silva
Tytuł oryginalny: The Heist
Wydawnictwo: Muza SA 2015
Kategoria: kryminał
Ilość stron: 511
Moja ocena; 10/10

Z okruchów wspomnień składam w pamięci obraz Wenecji. Na szczęście acqua alta nie zalała wszystkich miejsc w zasięgu wzroku. Ocalało Górne Miasto. Po nieprawdopodobnie wąskich uliczkach i mostach szedł do pracy dociekliwy konserwator sztuki, a zarazem bystry, odważny i pomysłowy szpieg. W jego otoczeniu wszystko nabierało innej barwy i znaczenia.

To była beretta 9 mm, a jej orzechowa rękojeść miała plamy z farby: odrobina Tycjana, trochę Belliniego, kleks Rafaela i Tintoretta.

Odzyskiwanie starego malowidła przypomina odkrywanie metodą okienek arcydzieła ukrytego pod falsyfikatem. Widz jest zawsze zaskoczony efektem działań.

Trzy holenderskie praczki wciąż pracowały w pocie czoła, niepomne jego obecności.

Równie zadziwiające skutki przynosiły dociekania szpiegów. Są one o tyle łatwiejsze, że w dobie internetu i mediów społecznościowych wiele osób beztrosko dokumentuje swoje życie. Wyśledzenie przesyłanych kwot pieniędzy również jest możliwe. Artefakty to idealna lokata kapitału,
a ich kradzieże na zlecenie są prostsze, niż nam się wydaje. 


To jest właśnie cudowne, jeśli chodzi o kradzież arcydzieł. To wcale nie jest takie trudne.


Daniel Silva zachwycił mnie swoją powieścią „Wielki skok”. Pracownie mistrzów i ich dokonania wręcz wizualizują się. Historia nowożytnego cara i prezydenta, który błyskawicznie pokonał drogę z chaty wieśniaka do pałacu, pozornie są powszechnie znane. Imię zapisane na wodzie
i towarzyszący temu Rosenwind to sytuacje ozdabiające fabułę i tak już bardzo bogatą. Interesujący i sympatyczni bohaterowie zapadają
w pamięć czytelnika. Autor zaskoczył mnie pomysłowością
i perfekcyjnym przygotowaniem merytorycznym. Bardzo ładny język przypomina klasyków literatury. „Wielki skok” to rewelacyjna powieść, której nawet okładka jest obiecująca.  

8 komentarzy:

 1. Nie znam jeszcze gości tego autora, ale teraz widzę, że to był błąd, który szybko muszę nastawić. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie warto ich poznać. Ci goście zaskakują swoimi talentami, pomysłowością, sprytem i ciepłem wewnętrznym. Zwabiony historią sztuki, wybrałem "Wielki skok" jako pierwszą powieść tego autora,. Nie spodziewałem się, że aż tak bardzo zafascynuje mnie ta książka. Życzę Ci Agnieszko, żebyś tylko tak błahe błędy popełniała. W tej sferze wszystko jest do naprawienia. Bardzo dziękuję Ci za komentarz i pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. Po takiej recenzji ciężko teraz przejść obok tej książki obojętnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznaję ze skruchą, że dotychczas przypadkowo przechodziłem obojętnie obok książek Silvy. Ta powieść zainteresowała mnie głównie wątkiem sztuki. Jestem zaskoczony niezwykle bogatą fabułą i sympatycznym wizerunkiem postaci. Gorąco polecam tę książkę i z przyjemnością poznam inne opowieści tego autora. Bardzo dziękuję za komentarz i pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 3. Dotychczas nie słyszałam o tej pozycji ani autorze, ale po tak pozytywnej opinii obowiązkowo zapisuję tytuł na liście do przeczytania :)

  Pozdrawiam oczytanko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daniel Silva bardzo sprawnie porusza się w wileu dziedzinach życia. Ta powieść jest perfekcyjnym połączeniem książki z zakresu historii sztuki i szpiegowskiego kunsztu. Główni bohaterowie są osobami, które można polubić i docenić. Bardzo dziękuję za komentarz, zapraszam do odwiedzin i pozdrawiam ciepło :)

   Usuń
 4. Książki Silvy jeszcze przede mną... Musze nadrobić braki i przekonać się o fenomenie autora ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Silva połączył historię sztuki z realizmem życia współczesnego. Większość ludzi buduje swój wizerunek profesjonalny, pomijając sferę życia osobistego. Ta powieść pod tym względem też się wyróżnia. Gorąco polecam Pani powieści tego autora, pozdrawiam i dziękuję bardzo za komentarz :)

  OdpowiedzUsuń

PRAWA AUTORSKIE
Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Prawo autorskie działa automatycznie – ochrona praw autorskich rozpoczyna się z chwilą ustalenia utworu, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek formalności przez jego twórcę. Utwór nie musi przy tym być skończony. Wszystkie teksty i zdjęcia zamieszczone na blogu są moją własnością – chyba, że na końcu postu zaznaczono inaczej. Zabraniam kopiowania ich i rozpowszechniania w sposób inny niż poprzez dzielenie się adresem niniejszego bloga.