Tytuł: Eryk
Autor: Terry Pratchett
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawnictwo: Proszyński i S-ka 2012
Kategoria: fantasy
Ilość stron: 114
Moja ocena: 8/10


Historia kołem się toczy, a właściwie można napisać, że dyskiem. Nie można jej biegu przyśpieszyć, ale warto spróbować ją odwrócić  ;)Tylko ludzie się nie zmieniają: mają te same wady i zalety. Przekonywał mnie o tym Terry Pratchett.


Tezumeni, podobnie jak my, lubili narzekać, ale robili to melodyjnie. Jak mogli inaczej reagować na otaczającą ich rzeczywistość, jeśli nawet ich bóg Quelcamisoatl był przez króla traktowany jak zwykły pracownik. Ostatecznie nie był przecież księciem, diukiem lub innym arystokratą. Istnieje cenna rada, dzięki której łatwiej jest żyć w trudnych czasach - trzeba się jak najwięcej śmiać.

Trzeba się śmiać, bo w przeciwnym wypadku człowiek oszaleje

Należy również doceniać nudę, bo tak trudno ją znaleźć.

Przebyłem tę podróż w czasie do krainy Tezumenów z nastoletnim demonologiem "Erykiem" i posłusznym mu demonem, magiem Rincewindem. Ale co to za mag, który nawet nie potrafił skoczyć do sklepu spożywczego po miętówki...

Ta wyprawa w czasie okazała się bardzo ciekawa. Szukając najpiękniejszej kobiety na świecie, przypomniał nam autor wojnę,
w której wtoczono do miasta drewnianego konia. 
Czym byłaby podróż bez rozważań, jak powstał Wszechświat. Może nie zapoczątkował tego Wielki Wybuch, a po prostu Ciągła Kreacja? Droga opisana w tej książce wiodła przez dżunglę, gdzie pojawia się czasem jodłujący facet, bujający się na lianach. Bezwzględnie trzeba patrzeć pod nogi i nie podnosić czegokolwiek.

... nie podnoś żadnych pędów w żółto-czarne pasy, leżących na ścieżce
i poruszających się nieznacznie, ponieważ na końcu mają tygrysa

Eryk, tytułowy bohater książki Pratchetta wybrał się piekła. Przechodząc po kamieniach z zapisanymi dobrymi chęciami dotarł do miejsca, gdzie spotkał dwóch mitycznych bohaterów: tytana, któremu orzeł rozszarpywał wątrobę, i króla uparcie toczącego pod górę wielki głaz.
Tą opowieścią w wielkim stylu powróciłem po latach do literatury fantasy. Terry Pratchett to pisarz rewelacyjny, który z właściwym sobie humorem, wiedzą i swadą prowadzi czytelnika. Świat przecież obiecuje nam przeróżne niespodzianki i ciekawostki.

Huragan, dryf kontynentalny, cykle klimatyczne... wszystko jest na miejscu

Nie jest czymś oczywistym, że tego typu opowieść musi być zawarta
w opasłym tomiszczu. Autorowi wystarczyło 114 stron. Ta lektura dała mi ogromną przyjemność i była fantastyczną odskocznią od problemów.

Na koniec mam dla Was jeszcze jedno pytanie:

- A co to jest mechanika kwantowa?
- Kobieta, która naprawia kwanty. Tak myślę

10 komentarzy:

  1. Tym razem, nie moje klimaty czytelnicze. 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dosyć często spotykam w sieci recenzje książek fantasy. Pomyślałem, że i ja coś tego gatunku powiniem przeczytać. Okazało się, że sięgnąłem do najwyższej półki dla dorosłych czytelników. Bardzo dziękuję za komentarz i pozdrawiam Cię serdecznie :)

      Usuń
  2. Chciałąbym je przeczytać. Już raz podchodziłam do Pratcheta po angielsku, ale poległam. Teraz spróbuję po polsku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja "poszedłem na skróty" i skorzystałem z bardzo dobrego tłumaczenia pana Cholewy. Dzięki temu w pełni odebrałem smak słowa, którym operuje Terry Pratchett. Podobno przekład jest albo wierny, albo piękny :) Życzę ci przyjemnej i ciekawej lektury, którą gorąco polecam. Bardzo dziękuję za komentarz i pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  3. Heh Terry to Terry - kpiarza, celna z niego bestia była :) ciekawy człowiek z wyjątkowo jaskrawym poczuciem humoru.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy to bardziej kpina, czy raczej satyra? Przemyślę to przy kolejnej okazji. Skrzący się dowcip autora sprawił, że bardzo przyjemny był mój powrót do literatury fantasy. A może po prostu dorosłem do tego gatunku... Bardzo dziękuje za komentarz i pozdrawiam ciepło :)

      Usuń
  4. Kiedyś miałam styczność z książkami Pratchetta i nie porwała mnie ta lektura. Tym razem też odpuszczę

    Pozdrawiam
    https://subjektiv-buch.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem to. Nie każdy pisarz tworzy w stylu, który budzi nasze uznanie. Ja generalnie nie przepadam za fantastyką, ale nie wypada mi celowo pomijać niektóre gatunki literackie. Pan Pratchett zyskał moje uznanie, ale to przecież moje zdanie nienarzucane innym. Bardzo dziękuję za komentarz i pozdrawiam ciepło :)

      Usuń
  5. Świetnie napisany artykuł. Jak dla mnie bomba.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pratchett bezpośrednio trafia do serc i umysłów czytelników. Pod ozdobną osłoną fantastyki przekazuje swoje przemyślenia. Zapewnam Panią, że łatwo jest pisać o książce, która ma tak jasny przekaz. Bardzo dziękuję za komentarz i pozdrawiam Panią

      Usuń

PRAWA AUTORSKIE
Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Prawo autorskie działa automatycznie – ochrona praw autorskich rozpoczyna się z chwilą ustalenia utworu, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek formalności przez jego twórcę. Utwór nie musi przy tym być skończony. Wszystkie teksty i zdjęcia zamieszczone na blogu są moją własnością – chyba, że na końcu postu zaznaczono inaczej. Zabraniam kopiowania ich i rozpowszechniania w sposób inny niż poprzez dzielenie się adresem niniejszego bloga.