Tytuł: CYBErPLEMioNa. 
Autor: Paweł Matuszewski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN 2018

Kategoria: socjologia
Liczba stron: 370
Moja ocena: 9/10


Na skutek zmian ustrojowych w Polsce w latach 90. XX wieku ukształtował się system wielopartyjny. Metody organizacji kampanii parlamentarnych ulegały stopniowym usprawnieniom. W pierwszej dekadzie obecnego wieku pojawił się coraz bardziej dostępny Facebook i inne portale społecznościowe. 

Zgodnie z założeniami rewolucji 2.0 użytkownik takiego portalu nie jest już bierny. Jest twórcą mającym możliwości zakładania stron fanowskich, otwartych lub zamkniętych grup. Obecnie wszyscy mogą kontaktować się z wszystkimi. Współczesne społeczności są porównywane do plemion. Wykorzystując tę teorię pan dr Paweł Matuszewski zaprezentował nam swoją profesjonalnie opracowaną analizę tego zagadnienia. Zatytułował ją "CYBErPLeMioNa".


Facebook, blogi, mikroblogi (np. Twitter) są częścią cyberprzestrzeni, którą zgodnie
z założeniem twórców chroni Deklaracja Niepodległości Cyberprzestrzeni.  


W Internecie informacja przestała być ograniczona czasem, zasięgiem,
nadawcą i treścią.

Media wykorzystują sieć internetową w celu dostarczenia nam materiałów informacyjnych zgodnie z naszymi zainteresowaniami i preferencjami światopoglądowymi. Oczywiście pojawiają się również zafałszowane fake news. Nasza rola polega na tym, abyśmy niektóre posty lajkowali, inne pomijali milczeniem lub negowali. Naszą aktywność wykorzystują liderzy partyjni sugerują nam śledzenie stron politycznych.


Autor bardzo dobrze wykorzystał swoje doświadczenie naukowca i badacza. stworzył wnikliwą analizę socjologiczną wspartą licznymi wykresami i tabelami. Nie zapominajmy jednak, że

Socjologia analityczna tworzy jedynie ogólne ramy analizy, swego rodzaju socjologiczne "reguł gry", nie należy jej jednak traktować jako teorii socjologicznej.

Z pełnym przekonaniem polecam tę pozycję wydawniczą wszystkim wyborcom, którzy przy najbliższej okazji wezmą udział w kolejnych wyborach. Kierujmy się własnymi przekonaniami i pamiętajmy o tym, że każdy nasz komentarz raz umieszczony w sieci tam już pozostanie. 

Za egzemplarz dziękuję bardzo wydawnictwu Naukowemu PWN

6 komentarzy:

  1. Warto poszerzać swoją świadomość polityczną.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czytając to opracowanie przypomniałem sobie wirtualną sytuację sprzed laty, kiedy na Facebooku pojawiły się strony fanowskie kandydatów na prezydentów. Po przegranych wyborach profile zniknęły. Korzystając z portali społecznościowych nie zwracamy uwagi na pewne fakty. Bardzo dziękuję za komentarz i odwiedziny w tym miejscu. Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  2. Oj, to temat rzeka. Mam przeczucia, graniczące z pewnością, że to fb w dużej mierze zadecydował o wyniku ostatnich wyborów. A teraz to każda strona się okopała i każdy czyta to co jest zgodne z jego światopoglądem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każda rzeka ma swoje wiry, zakola, meandry. Polityka również. Facebook ma tak duży zasięg, że jest wykorzystywany do różnych celów. Tam nie ma limitu znaków w postach. Prawie każdy potencjalny wyborca ma jakieś preferencje. Biorąc udział w wyborach zawsze kierowałem się własnymi decyzjami. Teraz przeczytałem analize tego, jak wygląda sytuacja w internecie. Nie poczułem się zaskoczony. Bardzo dziękuję za komentarz i pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  3. Bardzo dobra recenzja ciekawej książki, która staje się szczególnie aktualna właśnie teraz, przez wyborami. Może część osób pojmie wreszcie, w jaki sposób media manipulują naszą wiarą i nadzieją. I może wreszcie uda nam się wyjrzeć poza ramy plemienia i spojrzeć na świat z szerszej perspektywy. Bardzo mnie zainteresowałeś :) Pozdrawiam deszczowo.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niewiedza bywa wygodna, bo daje złudzenie bezradności. Portale społecznościowe to nie tylko platformy, na których publikowane są wartościowe wiadomości. Czasem pojawia się tu zawoalowana propoganda. Pan Matuszewski ukazał w jasnym świetle działania liderów partyjnych, ich próby osiągnięcia dominacji oraz możliwości nowoczesnych mediów. Bardzo dziękuję za komentarz i pozdrawiam w relaksacyjnym nastroju :)

      Usuń

PRAWA AUTORSKIE
Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Prawo autorskie działa automatycznie – ochrona praw autorskich rozpoczyna się z chwilą ustalenia utworu, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek formalności przez jego twórcę. Utwór nie musi przy tym być skończony. Wszystkie teksty i zdjęcia zamieszczone na blogu są moją własnością – chyba, że na końcu postu zaznaczono inaczej. Zabraniam kopiowania ich i rozpowszechniania w sposób inny niż poprzez dzielenie się adresem niniejszego bloga.