Głos przeszłości, Zbigniew Zborowski

Tytuł: Głos przeszłości
Autor: Zbigniew Zborowski
Wydawnictwo: Czarna Owca 2019
Kategoria: kryminał / historia
ILość stron: 376
Moja ocena: 10/10


Jaki był los Żydów za murami getta? Starali się przetrwać, wykorzystując każdy sposób.

Aha. A ja nie jestem szmugler! Po murze getta wspinam się dla sportu, a przed żandarmami daję dyla z wrodzonej przekory.

Czy za tym murem był normalny świat? Jak wyobraźnią ogarnąć zapomnianą rzeczywistość?


Jak toczy się życie ludzie wyeksmitowanych z własnych mieszkań teraz, w XXI w.? To nie wyrok sądowy skazał ich na wygnanie, a tylko potrzeba „czyszczenia kamienic”. To też jest forma przesiedlenia – nie za mury getta, a do mieszkań socjalnych.

Ludzie bez względu na narodowość chronią prawdę o sobie. Maska. Wszyscy je przywdziewamy, żeby świat nie ujrzał naszego oblicza. Naszych słabości i wstydliwych niedoskonałości. Żeby ich nie wykorzystał przeciwko nam.
Tak filozofia życiowa albo przymus skłaniają do radykalnych zmian.

W okupowanej Warszawie młodzież nie czekała, aż ktoś za nich wyzwoli obywateli z jarzma faszyzmu. Teraz zdesperowani ludzie robią rzeczy, o które sami wcześniej nie podejrzewaliby siebie. Były recydywista opiekuje się dziewczyną z glejakiem w głowie. Ona wspomina regaty, w których się ścigała. Teraz też się nie poddaje.

W getcie pojawił się przystojny młodzieniec tak żądny działania, że aż robił głupstwa. Zakochany chłopak tropił Golema, sadystycznego mordercę. Ten poszukiwany potwór bez duszy przetrwał w różnych wcieleniach.
Pan Zbigniew Zborowski pozwolił mi usłyszeć „Głos przeszłości”. Napisał powieść, którą ujął mnie od pierwszych stron. Rewelacyjnie połączył fakty historyczne z brutalną teraźniejszością. Zestawił ze sobą mocne kontrasty: w lombardzie staruszka żebrała o kilkadziesiąt złotych, a na ulicy stał zaparkowany Cayenne, porsche dla ubogich. Historię tworzą ludzie, a tych autor sportretował bardzo sugestywnie. Polubiłem ich na tyle, że z żalem skończyłem lekturę. Fabuła powieści nie zwalnia tempa ani na chwilę. Koniecznie przeczytajcie tę powieść, która mnie zaskoczyła i zauroczyła.

Za egzemplarz dziękuję bardzo Wydawnictwu Czarna Owca











6 komentarzy:

  1. Chciałabym ją przeczytać :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pan Zborowski umiejętnie połączył wątek historyczny z teraźniejszym. Historia
      II Wojny Światowej jest tak nieodległa w czasie, że kolejne pokolenia bohaterów tej powieści tworzą rodziny. Gorąco polecam Ci tę książkę, która urzekła mnie. Bardzo dziękuję za komentarz i pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  2. Książka zapowiada się, jako naprawdę smaczny kąsek czytelniczy, więc zapisuję sobie tytuł. 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niezwykle barwni bohaterowie ożywiają fabułę tej powieści. Tragiczna historia Żydów zamkniętych w getcie i współczesny problem "czyszczenia kamienic" mają wiele wspólnych odniesień. Czekam już z niecierpliwością na kolejną powieść Pana Zborowskiego. Bardzo dziękuję Ci za komentarz i pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  3. Kolejna prezentowana przez Ciebie książka, którą bardzo chcę przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cala przyjemność jest po mojej stronie - zarówno lektury, jaki wpasowania w Twoje gusta literackie. Kiedy wybrałem "Głos przeszłości" nie spodziewałem się, że ta powieść okaże się tak interesująca. Tutaj współczesność idealnie współgra z przeszłością. Ludzie jak zawsze różni, ale większość z nich bardzo sympatyczna. Życzę Ci ciekawej lektury i bardzo dziękuję za komentarz :) Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń

PRAWA AUTORSKIE
Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Prawo autorskie działa automatycznie – ochrona praw autorskich rozpoczyna się z chwilą ustalenia utworu, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek formalności przez jego twórcę. Utwór nie musi przy tym być skończony. Wszystkie teksty i zdjęcia zamieszczone na blogu są moją własnością – chyba, że na końcu postu zaznaczono inaczej. Zabraniam kopiowania ich i rozpowszechniania w sposób inny niż poprzez dzielenie się adresem niniejszego bloga.